Web tim / Novinarska grupa

Učenici novinarske grupe i web tima uređuju mrežne stranice i bave se školskim novinarstvom. Oni prate različita zbivanja u školi i izvan nje i objavljuju ih na webu. Njihov rad možete pratiti na ovim stranicama i na naslovnoj stranici škole.

Dan bez automobila
Autor: Marko Prižmić, 18. 9. 2015.

Europski dan bez automobila obilježava se 22. rujna! Akciju koja traje još od petka, 16. rujna pa sve do 22. rujna pod nazivom „Europski tjedan pokretljivosti“ (European Mobility Week) organizatori su nazvali „Clever commuting“ ili „Pametno putovanje na posao“.
Ideja o Europskom danu bez automobila nastavak je akcije Svjetski dan bez automobila koji se obilježava 21. rujna. Ta ekološka akcija raširila se ne samo po zemljama članicama Europske unije, nego i u zemljama kandidatima.
Osnovna namjera pokretača akcije bila je skrenuti pažnju građana na problem prijevoza automobilima, povećati osjetljivost javnosti na gorući problem onečišćenja zraka u velikim gradovima, te ponuditi zamjenski gradski prijevoz.

Različite onečišćujuće tvari, koje nastaju kao posljedica cestovnog prometa, npr. ugljični monoksid, dušikovi oksidi, ugljikovodici, čestice, prizemni ozon, imaju velik utjecaj na zdravlje ljudi, životinja i opće stanje okoliša u posebno u gradovima, zato obilježavanje Dana bez automobila svakako predstavlja značajan korak u podizanju razine sveopće ekološke svijesti građana u državama Europe i svijeta.

U Zagrebu, kao i u drugim gradovima Hrvatske Europski dan bez automobila obilježava se različitim akcijama, likovnim radionicama i igraonicama. Tako će primjerice udruga „Zelena akcija“ održati okrugli stol na temu „Efikasno putovanje na posao“. U sklopu ostalih aktivnosti organizirane su ulične igre, kao i vožnja bicikla kroz centar grada, popularno nazvana „Zagrebačka žbica“.

Želite li i vi biti sudionik akcije kojemu nije svejedno kakav ćete zrak udisati vi i vaša djeca, uključite se u obilježavanje današnjeg dana i u vašem mjestu. Svi zajedno pokažimo da nam je stalo do mjesta u kojemu živimo, zraka koji udišemo i do zdrave sutrašnjice nas i naraštaja koji dolaze!