Dogodilo se na današnji dan

Naši vrijedni reporteri pripremaju za vas mali vremeplov pod nazivom "Dogodilo se na današnji dan".

15. prosinca
Autor: Administrator , 15. 12. 2014.

UMRO BIK KOJI SJEDI

Na današnji dan umro je Tatanka Iyotanka ili Bik Koji Sjedi, sveti čovjek Siouxa i poglavica plemena Hunkpapa Sioux.  Pod njegovim vodstvom su ujedinjeni Siouxi i Sjeverni Šajeni  i izvojevali su  najveću indijansku pobjedu  u bitci  poznatoj  pod imenom  bitka kod Little Big Horna. Nakon te pobjede,  povukao se sa plemenom u Kanadu gdje su ostali do 20. srpnja 1881. godine kada su se predali.

Bika koji sjedi je ubila ga je indijanska policija 15. prosinca 1890. u 59. godini života u rezervata Standing Rock gdje se održavao ritual 'Ples duhova'.

Pokopan je u Fort Yatesu, a 1953. njegovi posmrtni ostaci preseljeni su u Mobridge, u Južnoj Dakoti gdje mu je podignut granitni spomenik.

ROĐEN NERON

Lucije Domicije Neron  bio je rimski car od 54. do 68. godine. U početku je vladao umjereno, međutim uskoro se ispostavilo da je Neron svirep vlastodržac. U skladu s tim pogubio je mnoge ugledne Rimljane i konfiscirao njihovu imovinu. Dao je otrovati svoga brata Britanika. To je bio samo uvod u njegove zločine. Četiri godine kasnije otišao je tako daleko da je ubio čak i vlastitu majku. Neron je bio bolesno ambiciozna osoba. U toj svojoj nerealnoj ambiciji želio je ponoviti djelo Aleksandra Makedonskog te je vodio skupe i nesigurne ratove na Istoku. Zbog opterećivanja državne blagajne, koje se posebice osjetilo u provincijama kroz nove poreze, za njegove vladavine izbili su ustanci u Britaniji, Španjolskoj, Galiji i Judeji. Godine 64. nakon velikog požara u Rimu nezadovoljstvo je zahvatilo i Rim jer glasine su za požar krivile Nerona. Poslije paleža Rima Neron je započeo sa sustavnim progonima kršćana jer je njih smatrao krivima za paljevinu Rima. U tim progonima stradali su Isusovi apostoli, Petar i Pavao. Za vrijeme njegove odsutnosti iz Rima (66. i 67. godine) izbija pobuna u provincijama (Galija, Hispanija, Germanija). Kada se vratio u Rim, Senat ga je proglasio neprijateljem rimskog naroda i osudio na smrt, te je car u 31-oj godini života počinio samoubojstvo, ali neki smatraju da je ubijen. Vjeruje se da su mu posljednje riječi bile: "Kako velik umjetnik umire sa mnom."