Dogodilo se na današnji dan

Naši vrijedni reporteri pripremaju za vas mali vremeplov pod nazivom "Dogodilo se na današnji dan".

8.prosinca
Autor: Administrator , 8. 12. 2014.

Rođen Josip Runjanin skladatelj Hrvatske himne

Hrvatski pjesnik Josif Runjanin, danas poznatiji kao Josip Runjanin, rođen je 8. prosinca 1821. u Vinkovcima kao najstariji od sedmero djece Ignjata Runjanina. Glazbenu je naobrazbu stekao kod vojnog kapelnika u Glini Josipa Wendela gdje je kao carski kadet, na granici s Otomanskim carstvom, služio vojni rok.

U Glini je, gdje mu je zapovjednik bio Josip Jelačić, često je pohodio književne skupove koje su organizirali pripadnici ilirskog pokreta, a na kojima su se čitali radovi ilirskih pisaca. Tu je prvi puta čuo pjesmu Antuna Mihanovića Horvatska domovina na koju je skladao glazbu. Prva izvedba bila je u kući trgovca Petra Peleša u Glini.

Rođen Farina-prvi proizvođač kolonjske vode

Na današnji dan 1685. godine rođen je Giovanni Maria Farina, prvi proizvođač znamenite kolonjske vode. Toj mirisnoj tekućini dali su naziv „kolonjska voda" tj. „voda iz Kölna", prema gradu u kojem je Farina stanovao. Po rođenju je Farina bio Talijan, no u dobi od oko 24 godine doselio se u njemački grad Köln. Ondje je pokrenuo poduzeće za proizvodnju parfema, koje postoji i danas kao najstarije na svijetu te vrste (2009. godine proslavilo je 300. godišnjicu). Farinina „kolonjska voda" stekla je već u prvoj polovini 18. stoljeća veliku popularnost. Bila je cijenjena i na kraljevskim dvorovima. Francuzi su je zvali „Eau de Cologne" prema francuskom imenu grada Kölna. Farina je osim kolonjske vode prodavao također i ostalu luksuznu robu, poput tabakera, svilenih čarapa, pudera, maramica i čipke.
Zanimljivo je da se nekoć kolonjska voda nije koristila samo kao parfem, nego i kao sredstvo za higijenu. Dapače, neki su je i pili u svrhu održavanja zubne i usne higijene, a navodno i kao zaštitu od infekcija. Primjerice, Napoleon Bonaparte trošio je navodno goleme količine kolonjske vode u razne svrhe.