Dogodilo se na današnji dan

Naši vrijedni reporteri pripremaju za vas mali vremeplov pod nazivom "Dogodilo se na današnji dan".

5. prosinca
Autor: Administrator , 5. 12. 2014.

ROĐEN WALT DISNEY

Walt Disney rodio se 05.12. 1901. godine u Chicagu. Poznati američki crtač animiranog filma i producent. Najzaslužniji je za popularizaciju crtanog filma. Draga djeco sjetimo se svih onih dobrih crtića koje smo gledali: Pinokio, Dumbo,Pepeljuga, 101 dalmatinac, Trnoružica, Knjiga o džungli, snjeguljica i sedam patuljaka itd. Izradio je zabavni park Disneyland u Kaliforniji,  jednu od najvećih turističkih atrakcija Sjedinjenih Država.

PRONAĐENA MARIE CELESTE

Mary  Celeste je bio  britanski trgovački brod koji je 5. prosinca  1872. pronađen u plovnom stanju, potpuno napušten bez posade i kapetana i čamaca za spašavanje. Mary Celeste  je mjesec dana bila na moru i imala  hrane i vode za više od šest mjeseci. Kad su je pronašli napuštenu, roba koju su prevozili bila je netaknuta kao i osobni predmeti članova posade.

Do dana današnjeg ne zna se pravi uzrok ovog misterija.Postoje razne teorije zašto je posada napustila brod, od teorija podzemnih potresa, efekta alkoholnih para do napada gusara i pobune na brodu. Posada  Mary Celeste nikad nije nađena, a slučaj postaje jedan od najvećih misterija maritimne povijesti.

PRVI PUT UPOTREBLJEN EMOTIKON

Sviđalo se to vama ili ne, emotikoni-smajlići su sveprisutni u današnjem digitalnom svijetu komunikacije. Prvi dokumentirani slučaj korištenja sretnog i tužnog smajlića dogodio se 5.12.1982. godine kada je Scott Fahlman, američki znanstvenik predložio upotrebu korištenja tih znakova za razlikovanje šaljivih i ozbiljnih poruka.

Inače, taj znanstvenik je cijenjeni informatičar. Diplomirao je, magistrirao i doktorirao. Danas je profesor kompjuterskih nauka, a bavi se istraživanjima umjetnih inteligencija.