Projekt "Digitalnim alatima do inovativnih učionica"

O projektu

Od 2021/2022 školske godine naša škola uključena je u erasmus+ projekt koji je financiran u okviru Erasmus+ programa. Naziv našeg projekta je „Digitalnim alatima do inovativnih učionica“/Digital Tools to Innovative Classroom sa ciljem upoznavanja i korištenja različitih digitalnih alata u praksi kako bismo unaprijedili nastavu.

Jedan od većih izazova naše škole danas je nedostatak osnovnih digitalnih vještina kod učitelja. To nas dovodi u situaciju da nastavni proces nije dovoljno osuvremenjen koliko se očekuje i koliko bi željeli da bude, te da učenici informacijsku i komunikacijsku tehnologiju i opremu koju imaju, ne upotrebljavaju na koristan i edukativan način, već isključivo za zabavu. Želimo razvijati osnovne i napredne digitalne vještine kod svih učitelja s ciljem provođenja kvalitetnije, suvremene i interaktivne nastave koja stavlja učenika u aktivnu ulogu obrazovnog procesa.

Aktivnosti i diseminacija projekta
The best digital tools for language teachers 11.4.-16.4.2022., Dublin, Irska
Autor: Administrator , 31. 5. 2022.

U sklopu Erasmus + KA1 projekta Digitalnim alatima do inovativnih učionica (Digital Tools for Innovative Classrooms), učiteljica engleskog jezika Ana Žuvela sudjelovala je na edukaciji od 11. do 16. travnja 2022. godine u Dublinu.

Implementacija digitalnih alata u nastavi izazov je suvremenog poučavanja. Osim što nude bijeg od tradicionalnog poučavanja i fokusiranja na udžbenike i zadatke, otvaraju i mogućnost za većim uključivanjem učenika u nastavni proces, zbog čega učenici postaju aktivni sudionici vlastitog svakodnevnog obrazovanja. Program edukacije The Best Digital Tools for Language Teachers osmišljen je na način da je sudionicima predstavljen pregršt digitalnih alata koji su posebno prikladni za učitelje stranih jezika, (iako njihova primjena nije nužno ograničena samo na jezike) kao što su: Quizlet, Nearpod, edpuzzle, EducaPlay, Jamboard, Plickers, Flipgrid, Mentimeter i mnogi drugi. Navedeni alati na razne načine omogućuju usvajanje sadržaja kroz igru, kvizove, vježbe te obogaćuju nastavni proces. Na edukaciji su sudjelovali učitelji i nastavnici iz Hrvatske, Grčke, Njemačke i Finske te je bilo zanimljivo izmjenjivati iskustva poučavanja uz digitalne alate s kolegama iz različitih zemalja, kao i upoznati načine na koje funkcioniraju različiti obrazovni sustavi diljem Europe.

Budući da su edukacije svakodnevno bile organizirane na način da su sudionici uvijek imali slobodnog vremena za turistička razgledavanja, bilo samostalno ili u organizaciji organizatora tečaja, istražili smo znamenitosti šarmantnog i različitim kulturama obojanog Dublina, a u sklopu tečaja sudionicima je ponuđen i izlet na klifove Mohera (Cliffs of Moher), poznate litice na zapadu Irske.
                                                                                                  Ana Žuvela