Dan sjećanja na žrtve Vukovara - 18. studenog
Autor: Ivan Žuvela, Isa Bogdanović, Lara Matas, 17. 11. 2022.

Naši osmaši posjetili su Vukovar u rujnu, pa su, povodom Dana sjećanja na žrtvu Vukovara pripremili za učenike od V.-VIII. razreda predavanja o mjestima koje su u Vukovaru posjetili.

Bili smo podijeljeni u grupe i svaka je grupa predavala jednom razredu. U svome predavanju smo također ispričali i svoje doživljaje. Spavali smo u Memorijalnom centru Vukovar i imali smo priliku doživjeti i naučiti o ključnim trenutcima suvremene hrvatske povijesti.  Učenicima smo ispričali  i pokazali slike  Spomen doma hrvatskih branitelja, Vukovarske bolnice, Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, Ovčare i Vodotoranja. Svi su nas pozorno slušali, jer priče iz Vukovara stvarno ostavljaju bez teksta. Cilja nam je bio približiti zastrašujući ratni period Vukovara, njegovu žrtvu i samim time važnost Vukovara za cijelu državu te objasniti važnost očuvanja mira. Nadamo se da smo kroz ugodno druženje uspješno potaknuli ostale učenike da dostojno obilježe sutrašnji praznik.

VUKOVAR

Vukovar, grad heroja
pao je kao Troja
no u srcu, duboko u tami
nisu bili oni sami
i dan danas trauma ima
no ponosno svira se himna
život su dali mnogi heroji
za grad i državu sve što su mogli
Vukovar, grad na rijeci
kojeg su izrešetali metci
još čvrsto stoji grad heroja
te diči se zastava njegova.

Mitja Barčot Šunjić, 7.a

18. studenog je blagdan kojim obilježavamo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje i Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata. Pozivamo vas da se priključite u spomeni-čin I u mom gradu Vukovar svijetli i na rivi ispred škole večeras zapalite svijeću.

U školi se ponovno vidimo u ponedjeljak, 21. studenog 2022.