22.04. - Dan planeta Zemlje
Autor: Administrator , 22. 4. 2021.

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja na svim kontinentima brojnim događanjima posvećenim očuvanju i zaštiti okoliša u cilju zaštite prirodnih resursa kako bi se skrenula pozornost na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja.

Još na konferenciji UNESCO-a 1969. g. John McConnel prvi je predstavio ideju obilježavanja Dana Zemlje, a već 22. travnja 1970. održane su prve masovne demonstracije za zaštitu okoliša na kojima je sudjelovalo više od 20 milijuna ljudi kojima se željelo potaknuti stanovništvo da ponovno uspostave kontakt s prirodom i postanu svjesni ekološke krize.
Obilježavanje Dana planeta Zemlje na međunarodnoj razini ponovno je aktualizirano 1990. kada je u manifestacijama sudjelovalo više od 200 milijuna ljudi diljem svijeta, što je dalo veliki poticaj održavanju Konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru 1992. godine.

U Hrvatskoj se taj dan organizirano obilježava od 1990.godine.

Obilježavanjem spomenutog dana želi se skrenuti pozornost na opasnosti koje prijete životu na Zemlji. Naglim razvojem industrije i porastom potrebe za energijom dolazi do otpuštanja velikih količina otrovnih tvari u atmosferu i povećanog iskorištavanja fosilnih goriva. U vezi s time odbacivanje otpada i smanjenje bioraznolikosti također predstavlja veliku opasnost za okoliš.

Moramo znati kako Zemlja može bez nas, a mi bez nje ne možemo.  Proći će milijuni godina prije nego se naša vrsta bude morala zahvaliti Zemlji na svemu što je poput brižnog roditelja napravila za nas. Hoćemo li naš dom čuvati i odnositi se prema njemu s poštovanjem (poput dobre djece spram roditelja) ili ne, ovisi o nama samima. Trujemo li zrak, vodu i tlo, naposljetku trujemo sami sebe. Odgovornim ponašanjem i mi možemo doprinijeti očuvanju našeg planeta. Pritom treba biti svjestan da čuvajući svoj kraj, čuvamo i djelić planeta Zemlje.

uč. Stipe Bačić