Upute za održavanje nastave od ponedjeljka 16. ožujka 2020. godine
Autor: Administrator , 15. 3. 2020.

Od ponedjeljka zbog koronavirusa u Hrvatskoj nema nastave u osnovnim i srednjim školama te na fakultetima, a obustava traje dva tjedna, objavio je 13. ožujka, nakon sastanka s Nacionalnim stožerom civilne zaštite i resornim ministrima,  predsjednik Vlade Andrej Plenković.

Pritom će učenici od 1. do 4. razreda osnovne škole pratiti nastavu putem posebnih emisija na Hrvatskoj radioteleviziji a učenici od 5. do 8. razreda će imati online nastavu te posebne emisije na Sportskoj televiziji.

RAZREDNA NASTAVA (1.- 4. razreda)

Ministarstvo znanosti i obrazovanja organizirati će u suradnji s HRT na 3. programu nastavu za učenike razredne nastave prema kurikulumima i nastavnim programima u sljedećim terminima pod nazivom Škola na trećem.

1.  razredi - od 8 sati

2. razredi -  od 10 sati

3. razredi - od 13 sati

4. razredi - od 15 sati

Prvi dan emitiranja nastave na daljinu  preko HRT 3 (ŠKOLA NA TREĆEM) započet će 16. ožujka 2020. godine

Za one obitelji koje nemaju mogućnosti osigurati da dijete bude po nadzorom kod kuće, škola će osigurati prihvat i sudjelovanje u nastavi putem obrazovnog programa na tv ili na daljinu. Učenici će u školi također trebati pratiti nastavu na programu HRT 3. Dakle, prema uputama MZO-a,  za njih neće biti organizirana nastava nego će pratiti obrazovni program na televiziji. Od srijede, 18. ožujka 2020. učiteljice će roditeljima slati materijale za vježbanje.

PREDMETNA NASTAVA (5.- 8. razreda)

Za sve učenike predmetne nastave online nastava započinje u ponedjeljak 16. ožujka 2020. godine prema rasporedu i smjenama koje će odrediti Ministarstvo znanosti i obrazovanja i objaviti na mrežnim stranicama.

Svaki dan će biti definiran raspored i pripremljeni sadržaji za online nastavu za osnovni paket predmeta od 4 do 5 sati na dan. Sadržaji će uključivati videosnimku predavanja, kao i dodatne radne materijale.

Dodatno, od ponedjeljka će Sportska televizija emitirati nastavne sadržaje za predmetnu nastavu u razdoblju od 8 do 14 sati prema slijedećem rasporedu:

razred termin predmeti
5. razred 8:00-9:30 MAT, HRV, PRI, ENG
6. razred 9:30-10:45 POV, MAT, PRI, ENG
7. razred 10:45-11:50 MAT, HRV, BIO, GEO
8. razred 11:50-12:45 HRV, MAT, BIO, ENG

RAZREDNICI će svaki radni dan u „virtualnim razredima“ od 5. do 8. razreda podsjetiti učenike na dnevni raspored i uputiti ih na sadržaje potrebne za ostvarivanje nastave za taj dan.

ponedjeljak će učenici i testirati virtualni razred s razrednikom.  Učenici su imali zadatak prijavit se u Office365 za škole na Office365.skole.hr koristeći svoju AAI@EduHR Prijavu (isto korisničko ime i lozinku koje koristite za otvaranje e-Dnevnika) i da budu u kontaktu preko CARNET Webmaila na webmail.skole.hr mrežnoj stranici.

utorak učenici gledaju nastavu na SPTV i testiraju virtualni razred s razrednikom i predmetnim nastavnicima, idu u virtualni razred  i slijede upute razrednika i predmetnih nastavnika.  Ako nastavnik ima gotova svoja predavanja, njegovi učenici ne moraju pratiti sadržaj koji je isporučio MZO, nego predmetni nastavnik u virtualnom razredu isporučuje sadržaj i aktivnosti.

Od
srijede razrednici daju u virtualnim razredima učenicima raspored i obavijesti, predmetni nastavnici daju aktivnosti i zadatke.

Učenici mogu izvršavati svoje zadatke u virtualnim učionicama bilo kada tijekom dana. Tijekom nadolazeća dva tjedna nema ocjenjivanja (vrednovanja ishoda učenja).

Učenici se upozoravaju na primjerene oblike ponašanja u virtualnom okruženju, što znači da vrijede slična pravila primjerenog ponašanja i ophođenja kao i u učionici. Učenici za neprimjerene oblike ponašanja mogu snositi posljedice.

Ako učenik nije bio aktivan cijeli dan u virtualnom razredu, roditelj izostanak treba opravdati razredniku.

Na mrežnim stranicama škole će se objavljivati sve informacije s odgovarajućim rasporedom i poveznicama (linkovima) na virtualne učionice.

Sustavi lokalno, ali niti globalno nisu dimenzionirani za ovakvo opterećenje pa rade usporeno i ponekad sa zastojima. Molimo za strpljenje i razumijevanje.  Ako dođe do pada sistema, plan B je da budemo u kontaktu s učenicima preko e-maila.