Posjet Kopili
Autor: Administrator , 26. 6. 2015.

Učenici povijesne i geografske grupe su u skladu s planom obilaska istaknutih povijesnih i geografskih točaka dana 23. 4. 2015. posjetili zanimljiv prapovijesni lokalitet gradinu Kopila iznad Blatskog polja. U pratnji nastavnice Mirjane Žanetić, profesora Lenka Dragojevića i Dinka Radića, inače voditelja arheoloških istraživana na Kopili, učenici su detaljno obišli sve dijelove naselja tj. njegovu citadelu (akropolu), podgrađe s ostacima nastamba i zanimljivu nekropolu. Na vrhu s kojeg pogled puca na prostor Blatskog polja te na naselja Vela Luka i Blato, ali i na obližnje otoke i poluotok Pelješac, učenici su se orijentirali u prostoru, prepoznavajući karakteristična obilježja i značajnije točke. Unutar naselja bilo je moguće uočiti dijelove stambene arhitekture, vrlo brojne ulomke domorodačke i helenističke keramike te ostale artefakte svojstvene protopovijesnom naselju. Kraj razgledavanja odnosio se je na specifičnu i arhitektonski jedinstvenu nekropolu  na kojoj je dosad istraženo više grobnica s bogatim i luksuznim prilozima.

Za one koji žele znati malo više možemo ponoviti da je Kopila prapovijesno naselje smješteno na padini istoimenog brda koje je postojalo u drugoj polovici prvog milenija prije Krista. Zbog  oslonjenosti na tadašnje plodno Blatsko polje i mogućnosti nadziranja pomorskih komunikacija između srednjeg i južnog Jadrana, smatra se da je Kopila imala središnju ulogu u gospodarskom, vojnom i političkom životu protopovijesne Korčule, ali i šireg prostora. Kopila je slom doživjela 31. godine prije Krista kad su je uništile trupe Oktavijana, budućeg cara Augusta.