Članovi HGSS-a i naša škola obilježili Dan planeta Zemlje
Autor: Administrator , 25. 4. 2016.

U petak 22. travnja povodom Dana planeta Zemlje učenici od 5.- 8. razreda bili su na izlet u prirodu. U 8 sati ujutro okupili smo se u školskom dvorištu a zatim smo krenuli prema mjestu gdje svake godine pozdravljamo dolazak proljeća. Kad smo stigli na poznato odredište imali smo jedno iznenađenje. Tamo su bili članovi Gorske službe spašavanja. Nakon što smo se malo odmorili slijedilo je učenje u prirodi. Imali smo obuku i učili o sigurnosti u prirodi. Članovi GSS-a pokazivali su nam vježbe koje će nam pomoći kako sigurno boraviti u prirodi, kako se zaštititi i kako pružiti prvu pomoć. Mnogi učenici a posebno članovi planinarske škole okušali su se u spuštanju na konop i vježbanju pružanja pomoći. Ovo je bilo jedno jako zanimljivo i korisno iskustvo. Hvala članovima Planinarskog društva Mareta na inicijativi i organizaciji. Nakon toga opet smo se malo odmarali i družili. Neki su igrali nogomet, drugi odbojku, a neki su samo odmarali i pričali pod maslinama.

Zatim je uslijedilo tradicionalno potezanje konopa. Pobjednici su: 5b, 6b, 7a i 8a.
Naši domar Zoran i spremačice Jelena i Sandra i ovaj su put za nas pekli ukusne kobasice i meso, koje smo tako slasno pojeli. Ali trebali smo paziti kamo ostavljamo smeće. Ipak je danas Dan našeg planeta i moramo ga čuvati. Zato smo imali kutije za razvrstavanje otpada u koje smo odvajali plastične boce od ostalog smeća.

Prije odlaska iskoristili smo priliku i zamolili voditelja HGSS, gosp.Vinka Prizmića da nam odgovori na par pitanja.
- Koliko dugo se bavite planinarenjem i radom u Hrvatskoj Gorskoj službi spašavanja?
- Planinarenjem se bavim već punih 45 godina, a radom u GSS 43 godine.
- Gdje se nalazi vaše sjedište odnosno sjedište HGSS?
- Sjedište Hrvatske službe spašavanja nalazi se u Zagrebu, ali imamo 24 podružnice u drugim gradovima.
- Koliko članova ima HGSS?
- HGSS službeno ima 1273 člana.
- Čime se sve bavi HGSS?
- Hrvatska gorska služba spašavanja je dobrovoljna i humanitarna služba. Specijalizirana je za spašavanje na planinama, stijenama, speleološkim objektima i drugim nepristupačnim mjestima, kada pri spašavanju treba primjeniti posebno stručno znanje i upotrijebiti opremu za spašavanje u planinama.
Hrvatska gorska služba spašavanja je osnovana 1950. godine i članica je Međunarodne udruge gorskih spasilačkih službi.
Osim spašavanje sudjeluje u nizu preventivnih mjera i edukacija u cilju smanjenja brojnih nesreća koje se događaju. Tu spada i ova naša današnja akcija kojom se educira učenike o tome kako sigurno boraviti u prirodi.
- Volite li planinarenje?
- Da, naravno da volim planinarenje i prirodu, a kako je rad Gorske službe spašavanja povezan s planinarenjem počeo sam se baviti tim humanitarnim radom.
- Koje ste velike planine posjetili?
- Mont Blank jednu od najviših planina u Europi i Hindukuš u Afganistanu
- Koliko je visok najviši vrh gdje ste se penjali?
- 4810 metara
- Koliko često planinarite?
- Planinarim često, skoro svaki vikend.
- Koju planinu biste voljeli posjetiti?
- Sigurno su jedan od najvećih planinarskih izazova Mount Everest i K2, planine u Aziji koje su dio planinskog lanca Himalaja. Mount Everest je visok je 8848 metra. a K2 malo manje, 8611 metara.
- Kakve bi savjete dali našim učenicima ako se dogodi nesreća?
- Ukoliko se dogodi nesreća prvo treba pregledati situaciju i prenijeti ranjenu osobu na sigurno a zatim pronaći signal i pozvati pomoć.
- Što biste im poručili za kraj?
- Boravite što više u prirodi, ali pri tome pazite na svoju sigurnost.

Dojmovi učenika

„Na izletu nam je bilo super. Vukli smo konop, neki su jeli meso, igrali smo odbojku, spuštali se s HGSS-om. Uglavnom, veselimo se budućim izletima.“

Lucija Usmiani, 5.a

„Bilo je super. Kobasice su bile izvrsne, a kad smo se igrali rata bili smo svi u travi i nije nas se moglo prepoznati. A kada je došao HGSS, spuštao sam se niz konop što mi je bilo odlično.“

Roko Đuderija, 5.a

„Bilo je jako lijepo na izletu. Bilo mi je najbolje kada smo vukli konop. Izgubili smo, ali nema veze jer važno je sudjelovati, a ne pobijediti.“

Dorija Dragojević, 5.a

„Meni je bilo fantastično. Kada smo vukli konop, mi smo izgubili, ali je bez obzira na sve bilo super. Isto tako je bilo odlično kad smo se spuštali niz konop s HGSS-om. Bilo bi još bolje da smo igrali nogomet!

Linda Žuvela, 5.a

„Bilo je zabavno i lijepo. Odlično smo se zabavili, spuštali na konopcu prve pomoći, a i učili smo izrađivati nosiljke za unesrećene. Vidjeli smo mnogo toga što se treba pamtiti.“

Marina Žuvela, 6.a

„Bilo je vrlo zanimljivo jer to u Blatu nismo radili. Kad smo došli smjestili smo se ispod jedne masline, igrali smo badminton i spuštali se konopom. Nakon toga smo pekli kobasice i pljeskavice, a onda opet igrali. Potezali smo konop i izgubili. Bilo je jako zabavno i vrlo mi se svidjelo!“

Nikolina Bratić, 6.a

„Mislim da smo se svi dobro zabavili s Hrvatskom gorskom službom spašavanja jer smo se spuštali s konopca i bilo je baš avanturistički. Sve u svemu, mislim da se svidjelo svima i jedva čekamo novi pozdrav proljeću.“

Nikola Šeparović, 6.a

„Meni je bilo jako zabavno i baš sam se radovala druženju s razredom u prirodi. ali mi je najbolje od svega bilo meso koje nismo nimalo štedjeli jedući ga.“

Lucija Martić, 6.a

„Vrlo mi se svidjelo jer smo svi bili na otvorenim i u prirodi. Super je što svake godine zajedno idemo na izlet. Ove godine smo se spuštali niz konopac. Nadam se da će se ovako nešto ponoviti i sljedeće godine.“

David Nikolla, 6.a

„Bilo je super, najbolje do sada, zato što smo se više zabavljali, igrali badminton, picigin, skrivača i nogomet. Kad smo marendali, još smo igrali na karte s prijateljima a onda smo vukli konopac. Bilo je super!  Iako smo izgubili od 6.b razreda zabavili smo se i borili.“

Andrea Padovan, 6.a