Dan otvorenih vrata
Autor: Administrator , 23. 12. 2014.

Kroz vrata jutra
izlazi dan
i za sobom
otvara san.

Kvaku i bravu
od sunčeva zlata
imaju nova školska vrata.

Ovo je pozivnica iz Osnovne škole Vela Luka svim učenicima i svim bivšim učenicima škole da u utorak 23. prosinca u 18.30 sati dođu na
Večer otvorenih Vrata.

Vidimo se!

"Ako ja nisan hodi u skulu zato će moja i naša dica hodit i za njih vaja nagradit lipu, veliku i pravu skulu - Kaka dica taka skula"

Tadija Tabain Šante
prvi načelnik općine Vela Luka od 1898. do 1912.

Vela Luka je na početku dvadesetog stoljeća bila u velikom razvoju. Imala je kao i danas oko 4500 stanovnika, radile su se važne stvari za napredak stanovništva.

U roku 4 godine 1907-1911. zamišljena je, projektirana i sagrađena škola ''Opća pučka učiona ''Gradila se obala vele i male rive, veli i mali ''mandrać'',  izgrađena obala ispod škole do zadružnog doma. Završava se gradnja i opremanje ''fortezze'' Hum.

1909. završena je gradnja i postavljanje željeznih vrata na veloluškom groblju te posađen drvored čempresa na prilazu groblju. Uspostavljena je brzojavna veza ''fortezze'' Hum s poštom u Veloj Luci. Završena cesta '' veza jubavi jednokrvne braće ''  Vela Luka – Blato i 1907. puštena u promet.

Izgrađena ''peškarija'' isprid stare općine / danas zadružni dom. Otvorena je gimastička dvorana nazvana ''Sokolski dolci'' / prostor do veslačkog kluba
U takvom ozračju napretka počela je s radom naša ''pučka škola''.

Na fasadi naše škole dominiraju tri velika lijepa ulaza s drvenim i ukrašenim vratima. Kroz lijeva vrata u školu su ulazili učenice i pripadnim stubama penjale se do drugog  kata škole gdje se održavala nastava u ''ženskoj pučkoj školi''.

Kroz desni ulaz do prvog kata pripadnim stubama / kojih danas nema jer su srušene 1971. god/ penjali su se muški učenici pučke škole gdje im je organizirana nastava.

Srednji se ulaz nije koristio i bio je dio učionice u prizemlju gdje je organizirana nastava za učenike građanske škole / niža srednja škola /. U prizemlju je bio i jedan stan za učitelje.

1948. godine počinje nastava u mješovitim odjelima osnovne škole a tim potreba za posebnim ulazom za učenike i učenice prestaje. Lijeva vrata škole se zatvaraju za korištenje dok unutrašnje stube i pripadni prostor sada koriste učitelji.  Učenici ulaze kroz desni ulaz do prizemlja 1. i 2. kata o čemu svjedoče i fotografije.

Rekonstrukcijom naše škole 1971. godine ruše se desne stube i zatvaraju svi ulazi s mora u školu. Od tada svi ulazimo u školu s dvorišne strane.

Plima iz 1971. god. znatno je oštetila i našu školu a time i ulaze. Kako su bili blokirani stradala su i vrata.

Voljom i željom svih nas lijeva vrata smo otvorili.