Naša šahistica
Autor: Administrator , 11. 5. 2022.

O lijepoj šahovskoj priči i uspjehu mladih veloluških šahista već se pročulo izvan naše škole, ali i dalje. Zasluga je to ponajviše ženske šahovske ekipe OŠ "Vela Luka" i ŠSK "Val". Kao jedna od najuspješnijih sudionica nedavnog Državnog šahovskog prvenstva osnovnih škola, istaknula se naša Maja Franulović, učenica 7. razreda. Ona je na spomenutom prvenstvu došla u središte zanimanja šahovskih stručnjaka, a nakon što je ostvarila doista vrijedan rezultat, kratko smo popričali s njom o njenoj ljubavi prema šahu, uspjesima te planovima za budućnost.

Zašto i kako si se odlučila za šah?

Za šah sam se odlučila iz znatiželje gledajući svoga tatu kako ga igra. Tako sam naučila pravila i prve šahovske partije odigrala s njim. To je bilo prije tri-četiri godine.

Tko ti najviše pomaže i tko ti je najveća podrška?

Najveća su mi podrška moji roditelji. Oni me podržavaju u svakoj mojoj pobjedi, ali i porazu.

Što je po tebi najvažnije u šahu?

Po meni je u šahu najvažnija koncentracija jer šahovske partije mogu trajati satima.

Koja ti je najdraža figura u šahu i zašto?

Nemam baš najdražu figuru, ali, da moram birati, izabrala bih lovca zato što lovac može na bilo kojem polju štititi tu istu dijagonalu skupa s kraljicom.

Koliko si dnevno posvećena šahu?

Odigram dvije-tri partije dnevno, a nekada i više. U školi šah treniramo samo jednom tjedno po dva sata, ali kako sam ja sam još članica Šahovskog kluba "Dubrovnik", imam školu šaha svaku nedjelju i traje sat vremena. U dubrovačkom klubu upoznala sam puno prijatelja, a sa mnom treniraju i jako dobri šahisti. Upoznala sam i Anu Perak koja je osvojila treće mjesto na državnom prvenstvu. Trenira nas FIDE majstorica Tihana Iveković.

Imaš li vremena za još koji hobi?

Uz igranje šaha, treniram još i rukomet.

Koji je tvoj šahovski uzor?

Moj uzor je šahovski velemajstor Alojzije Janković.

Za kraj, imaš li kakve planove za budućnost?

Sebe u budućnosti vidim kako napredujem u šahu i postižem sve bolje rezultate.

Svaka čast, Majo! Hvala ti na razgovoru i puno sreće i uspjeha želimo ti u nastavku!

(Roko Dragojević, Rahela Matulić, Antea Žuvela, 7.b)